Start arrow Szkoła
Szkoła Drukuj
          Publiczne Gimnazjum w Kołbieli istnieje od początku wprowadzania reformy, to jest od 1999 roku. Dyrektorem placówki został p. Andrzej Jaworski. Dwa lata później powołano wicedyrektora. Funkcję tę objęła p. Jolanta Rusiecka-Kędziora.
          Naukę rozpoczynaliśmy w trudnych warunkach. Brakowało sal lekcyjnych, odpowiedniego sprzętu, pomocy naukowych. Dlatego podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. We wrześniu 2002 roku uroczyście oddano do użytku nowy budynek gimnazjum. Wtedy też nadano szkole imię Oskara Kolberga. Dlaczego właśnie Oskar Kolberg stał się patronem szkoły? Od chwili powstania gimnazjum zainteresowaliśmy się regionalizmem. Gmina Kołbiel jest bogata w tradycje. Wiele osób zajmuje się tańcem ludowym, wycinankarstwem, haftem. W wielu domach napotkać można stare sprzęty, urządzenia, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Zaczęliśmy gromadzić pamiątki, ślady przeszłości, wspólnie opracowaliśmy realizację ścieżki regionalnej i włączyliśmy odpowiednie zagadnienia do naszych programów. Założyliśmy również Kółko Wycinankarskie, Kółko Hafciarskie, Zespół Pieśni i Tańca Ludowego, Izbę Regionalną.
          Co roku odbywają się w naszej szkole Dni Patrona. Trwają cztery dni. W przygotowanie obchodów zaangażowani są wszyscy. W ramach tej imprezy organizowane są liczne konkursy ( Konkurs Wiedzy o Patronie, Konkurs Krasomówczy, Konkurs Wycinankarski ). Ostatniego dnia do naszej szkoły przybywają zaproszeni goście i wtedy uczniowie poszczególnych klas prezentują przygotowany program.
W tym roku zainscenizowaliśmy prawdziwe wesele kołbielskie. Byli i państwo młodzi, i rodzice, i świadkowie, i tańce, i przyśpiewki. Od 2002 roku współpracujemy z holenderską szkołą w Zutphen. Każdego roku jesienią odwiedza nas młodzież i nauczyciele z kraju wiatraków. Na wiosnę nasi gimnazjaliści przebywają przez tydzień u zagranicznych przyjaciół. Realizujemy wspólne programy edukacyjne dotyczące interesujących nas zagadnień. Prezentacja półrocznej pracy następuje w czasie kolejnych spotkań. Są to lekcje prowadzone przez nauczycieli polskich i holenderskich, zajęcia sportowe, wycieczki po regionie i Polsce.
          Co poza tym dzieje się w gimnazjum? Prężnie działają dwie pracownie komputerowe, Klub Młodego Dziennikarza, Kółko Turystyczne Włóczykije , Kółko Teatralne, Klub Europejski. Dysponujemy dobrze wyposażona salą gimnastyczną, gdzie odbywają się liczne zajęcia sportowe. Młodzież ma możliwość rozwijać swe zainteresowania i talenty, pogłębiać wiedzę pod okiem profesjonalistów.

Jolanta Rusiecka-Kędziora
 

copyright TB powered by Mambo